Casus Yazılım Nasıl Anlaşılır?

Casus Yazılım Nasıl Anlaşılır?

Casus yazılım nasıl anlaşılır, bu yazılımın belirtileri var mıdır? Bu tür sorular sayısı oldukça fazladır. İnsanların önemli bir kısmının günümüzde dinlenildiği düşünmesinin temel nedeni casus program olarak bilinen yazılımlardır. Söz konusu yazılımlar yüklendiği cihazı tam anlamıyla sarar ve cihazın içerisinden çok farklı bilgileri gizli bir şekilde alır. Buradan hareketle, ilgili yazılımın cihazınızda olmasının çok ciddi bir risk olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Öncelikle bu yazılımlar hakkında bilgi sahibi olunması, daha sonra cep telefonu casus yazılım engelleme konusunda sorular sorulması çok daha doğru olacaktır. Bu yazılımların en önemli özelliği gizliliktir. Yani yüklendikleri cihazların kontrollerini tam olarak ele geçirirler ve bundan dolayı takip edilen kişi bu durumu anlamaz. Hatta önemli bir kesim, takip edildiğinden şüphelenmez bile.

Geçmişte telefonların dinlenmesi olarak bilinen işlem, günümüzde ise telefon takip olarak isimlendirilmektedir. Bu işlem, gerçekteki takipten çok daha etkili ve daha tehlikelidir. Çünkü söz konusu yazılımlar sayesinde her türlü bilginizin alınması mümkündür. Gittiğiniz yerler, nerede olduğunuz, telefondan kimlerle görüştüğünüz, Whatsapp yazışmalarınız, Facebook paylaşımlarınız ve buna benzer her türlü bilginin telefonunuzdan alınması mümkündür. Bundan dolayı casus yazılım nasıl anlaşılır şeklindeki soru son derece önemlidir ve bu sorunun cevabının mutlaka bilinmesi gerekir.

Casus Yazılım Tespit Etme Nasıl Yapılır?

Casus yazılım nasıl anlaşılır sorusunun temelinde, bu yazılıma bağlı olan belirtiler vardır. Söz konusu belirtilerin öncelikle kesin sonuç vermediğinin bilinmesi gerekir. Yani aşağıda yer alan belirtiler telefon takip programı dolayısıyla meydana gelebileceği gibi, daha farklı bir nedenden dolayı da meydana gelebilir. Bu bakımdan, ilgili belirtiler fark edildikten sonra casus yazılım tespiti işleminin yapılması gerekir.

Eğer telefonunuzda bu tür yazılımlar var ise aşağıda yer alan belirtilerin görülmesi söz konusu olacaktır. Bunlar:

  • Telefonun ekranının yanıp sönmesi
  • Telefonun kendi kendini yeniden başlatması
  • Telefon konuşmalarında belirgin bir eko olması
  • Telefonun ısınması

Yukarıda yer alan belirtilerden sonra bizden hizmet alarak cihazınızı taratmanız gerekir. Böylece casus yazılım nasıl anlaşılır sorusunun cevabını görmüş olursunuz.

Telefonunuzda casus yazılım olduğundan şüpheleniyorsanız, güvenliğinizi riske atmadan hemen bizimle iletişime geçin. Cihazınızdaki zararlı yazılımları garantili şekilde ortadan kaldıralım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sohbete Başla
💬Casus yazılımdan mı şüpheleniyorsunuz?
Casus yazılım tespiti ve temizleme ile ilgili bilgi almak için şimdi bize ulaşın. Ücretsiz danışma için hemen yazın.
Powered by